Один із найпотужніших трендів цього року — гейміфікація. Тож якщо ви хочете йти в ногу з часом, варто вже продумати, яким чином можна додати фану у вашу програму лояльності.

Гейміфікація — це додавання ігрової механіки до неігрового середовища, на кшталт вебсайтів, онлайн-спільнот, систем управління навчанням і, звісно, програм лояльності (далі — ПЛ). Її мета — підвищення взаємодії та активної участі.

Згідно з дослідженням, проведеним у 2024 році компанією Gradus на замовлення Fishka, більшість опитаних залучалися до гейміфікованих активностей у мобільних застосунках. Серед найпопулярніших механік — колесо фортуни, розіграш подарунків та лотереї з моментальним виграшем.

Результат

Розглянемо переваги гейміфікації у контексті ПЛ.

  • Підвищення залученості
    Бали, рівні, “ачівки”, змагання — це все ігрові елементи, які додатково мотивують учасників частіше взаємодіяти з брендом, виконувати завдання та повертатися.
  • Посилення емоційного зв’язку
    Ігровий досвід створює додаткові позитивні емоції від взаємодії з брендом. Це формує емоційну привʼязаність не лише на рівні вигоди.
  • Мотивація бажаної поведінки
    Гейміфікацію можна запакувати таким чином, щоб спонукати клієнта виконувати певні дії, необхідні бізнесу: реєстрація, рекомендація друзям, заповнення профілю, більша кількість купівель тощо.
  • Вища конверсія
    Інтерактив та елемент змагання спонукає клієнта завершити дію, яку б у звичайних умовах він не виконав. Наприклад, участь у реферальній програмі чи заповнення профілю на 100%.
  • Більша впізнаваність бренду
    Наявність ігрової механіки робить клієнтський досвід унікальним, що сприяє кращому запамʼятовуванню бренду.
  • Персоналізація
    Гейміфіковану механіку можна адаптувати до інтересів клієнта, підвищуючи релевантність та рівень задоволеності.
  • Аналітика та фідбек
    Гейміфікація створює багато нових точок дотику, що дозволяє краще аналізувати поведінку клієнтів та використовувати ці дані для покращення стратегії.

Здавалося б, гейміфікація — це чарівна паличка, яка вирішить усі бізнес проблеми. Втім, недоліки у такої механіки теж є:

  • Втрата інтересу
    Якщо гейміфікація довго не оновлюється чи стає занадто передбачуваною, то клієнти з часом втомлюються від неї і перестають звертати увагу. Ефект новизни швидко зникає, якщо у гейміфікації немає динаміки.
  • Викривлення мотивації
    Є ймовірність, що для клієнта цінними стануть лише винагороди, а не взаємодія з брендом. Таке викривлення сприяє розвитку “халявної” мотивації, а не справжньої лояльності.
  • Непопадання у цільову аудиторію
    Гейміфікація цілком може не спрацювати, якщо вона не влучає в інтереси вашої ЦА. Щоб краще розуміти свого клієнта, рекомендуємо переглянути статтю про відмінності різних поколінь.
  • Надто складна механіка
    Багато рівнів, складний інтерфейс, заплутані правила — це все може відштовхнути клієнта.
  • Труднощі із реалізацією
    Розробка якісної гейміфікованої системи — це складний ресурсозатратний процес. Якщо у вашій команді немає потрібних креативних та технічних кадрів, доведеться залучати зовнішніх спеціалістів.
  • Шахрайство
    Якщо у гейміфікованої системи не буде належного захисту, то шахраї зможуть знайти прогалину, через яку накручуватимуть бали, “ачівки”, рівні тощо.

Ми поділимося своїм досвідом впровадження гейміфікованих механік у програму лояльності Fishka та розповімо про 4 кейси. Завдяки цим активностям нам вдалося суттєво підвищити залученість клієнта у застосунку.

Результат

Фішкограй

Це інтерактивний благодійний проєкт Fishka, реалізований разом із Mastercard та реабілітаційним центром “НЕЗЛАМНІ”. Проєкт тривав 3 місяці. За цей час вдалося акумулювати 30 млн грн на протезування українцям, які втратили кінцівки внаслідок бойових дій. Проєкт мав 3 цілі: лікуємо тіло, лікуємо душу, лікуємо памʼять.
Механіка: клієнт Fishka здійснював покупки у партнерів (наприклад, ОККО, алло, EasyPay тощо). За це йому нараховувалися спроби колихати. У застосунку він заходив у спеціально розроблене середовище “ФІШКОГРАЙ”. Там він обирав один із десяти музичних інструментів. Тоді колихав телефоном, щоб зазвучала мелодія, написана Володимиром Івасюком. Після цього йому потрібно було відгадати назву. За правильну відповідь Fishka та Mastercard винагороджували його донатом від 2 до 1000 грн. За неправильну — летів одногривневий донат.
За період проєкту користувачі колихнули донат понад мільйон разів.
Для підсилення механіки у другій хвилі проєкту ми додали рейтинг ТОП-100 найактивніших “колихальників”. За їхню залученість вони отримували подарунки — мерч проєкту та пальне.
Також в останній місяць “ФІШКОГРАЮ”, щоб інтерес до активності не падав, ми систематично проводили розіграші пального та інших цінних подарунків за донат на mono-банку.

Результат

Словограй

Короткотерміновий проєкт, який тривав 5 днів й був приурочений до Дня Незалежності України.
Механіка: щодня у застосунку Fishka у користувачів зʼявлялося нове запитання, яке стосувалося Незалежності. Правильна відповідь відкривала літеру зашифрованого слова. Серед тих, хто відгадав слово повністю, розігрувались призи: 33 000 грн балами Fishka, 3 по 33 л пального щодня, 33 подарунки від партнерів.
Додатково всі користувачі, які взяли участь у грі, отримували промокоди на знижки від партнерів проєкту.

Результат

Серцеграй

Вікторина створена до Дня всіх закоханих спільно із нашим партнером — мережею книгарень “КнигоЛенд”. Тривала 5 днів.
Механіка: щодня у застосунку Fishka зʼявлялося нове поетичне запитання. Клієнт мав обрати правильне закінчення вірша українського автора чи авторки з-поміж 4-х варіантів. Вдала спроба дорівнювала 1 серцю. Чим більше сердець було відкрито в учасника, тим більше в нього було шансів виграти призи: 30 000 грн балами Fishka та 30 збірок поезії “Так ніхто не кохав”.

Результат

Святограй

Святкова гра від програм лояльності Fishka та Власний Рахунок. Розроблена у форматі memory game та презентована до Великодня.
Механіка: клієнту потрібно було якнайшвидше знайти 8 пар великодніх смаколиків. Таймер запускався із першим кліком і фіксував результат гри. Найшвидші гравці потрапляли у рейтингову таблицю ТОП-20. Ті, хто наприкінці залишалися у лідерах, й отримували призи — 40 000 балобонусів Власного Рахунку (по 2000 кожен).
Найшвидший результат показав клієнт, який зміг зібрати всі пари за 6,03 с. А найактивніший зіграв 952 рази.

Підсумуємо:

Гейміфікація в програмах лояльності — це потужний інструмент для залучення та утримання клієнтів, який здатен перетворити взаємодію з брендом на захопливу гру. Її ефективність залежить від глибокого розуміння цільової аудиторії, продуманої механіки та постійного вдосконалення. Правильно реалізована гейміфікація не лише стимулює бажану поведінку клієнта, а й формує емоційний зв’язок із брендом.

А якщо вас зупиняють складнощі реалізації, то ми готові вам допомогти. Fishka розробить гейміфіковану активность під ваш запит. Умови, правила, механіка, концепція, візуальний стиль — ми все беремо на себе. А ви, як партнер, отримуєте: інтеграцію у рекламні комунікації та розсилки; згадки у промо-матеріалах, банерах, push-повідомленнях із власною айдентикою. Хочете дізнатися деталі? Тоді пишіть нам.